Öne Çıkanlar Şalpazarı Sisdağı ŞALFED Ağasar şalpazarı.agasar

Dorukkiriş Etnografya Müzesi Törenle açıldı

Törene Trabzon Milletvekilleri Salih Cora ve Muhammet Balta, eski bakan Osman Pepe, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Şalpazarı Kaymakamı Uğur Ünsal, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Özkürtün Belediye Başkanı Yakup Turgut, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, siyasi parti ilçe başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.

Törende ilk sözü alan Prof. Dr. Hüseyin Karaman okulun tarihçesinden bahsetti. Okulun inşaatının 1939’da başlayıp 1948’de bittiğini ifade eden Karaman özetle şunları söyledi. “2003 yılında okul kapandı ve taşımalı sisteme geçildi. Ondan sonra yavaş yavaş harabeye döndü, tahrip oldu. Bundan herkes muzdaripti. Farklı alternatifler tartışıldı, konuşuldu. En son Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, köyümüzün muhtarı ve ileri gelenleriyle bu mekânın etnografya müzesine dönüştürülmesine karar verdik. Malumunuz Ağasar bölgesi kendine özgü bir tarihi geçmişi ve otantik kültürü olan bir bölge. Bu kültürü gelecek nesillere aktarmak istedik. Müzede 200 civarında eser bulunuyor. Eserleri bağışlayan herkese ve katkıları olmasa yapılmayacak olan müze için Hilmi Türkmen başkanımıza teşekkür ediyorum”

İkinci olarak mikrofona davet edilen Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, “Bu müzenin kazandırılmasına vesile olan Hilmi Türkmen başkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisi Üsküdar’da hayata geçirdiği projelerle tarih yazıyor. Allah yolunu da bahtını da açık etsin. Bu vesileyle kıymetli valimin ve değerli büyüklerimin huzurunda iki konuya parmak basmak istiyorum. Bugün 30. Gün ve Şalpazarı’nda corona vakası görülmedi. Şalpazarı’nın başhekiminden şoförüne kadar bütün sağlık çalışanlarını tebrik ediyorum. Çünkü Şalpazarı merkezden yaylalara kadar çıkıp çadır kurarak aşılama kampanyası gerçekleştirdiler. Bir tebriğimiz daha var: Şalpazarı Trabzon’un en çok aşılama yapılan ilçesidir.  İlçe mobese kameralarından tespit edilen rakama göre Şalpazarı’na son on günde giren araç sayısı 90 bindir. Bu da şu anda yaklaşık 200 bin kişiye hizmet etmeye çalıştığımız anlamına geliyor. Bu bizim için onur vesilesidir. Ancak siz de takdir edersiniz ki zaman zaman aksamalar olacaktır. Bunun için de sizlerin insafına sığınıyorum”

Atilla Ataman, Şalpazarı’nın içme suyu projesinin ihalesinin yapıldığını ve yaklaşık 60 milyon liraya mal olacağını, böylelikle Şalpazarı’nın bütün köylerinin suya kavuşacağını söyledi. Ataman “Şalpazarı’nın en büyük projesi insan kaynağıdır” diyerek Hilmi Türkmen, Prof. Dr. Hüseyin Karaman gibi isimleri zikretti ve “Bu değerlerimiz işte bu okulda eğitim gördüler. O yüzden okulun etnografya müzesine dönüştürülmesi son derece anlamlıdır” dedi.

Hilmi Türkmen, müzeye dönüştürülen okulda kendisi ve rektörün de okuduğunu ifade ettikten sonra okulun tarihi önemine vurgu yaptı. Türkmen, özetle şöyle devam etti. “Müzede sergilenen eşyaları gençlerimizin çoğu tanımıyor. Hâttâ bazılarını ben bile bilmiyordum, büyüklerimden öğrendim. Burada bir medeniyet, bir kültür var. Bu projeyi önemsiyoruz ve sizlerden istirhamımız, her sene tatil programınıza bu müzeyi mutlaka almanızdır. Bunlar sıradan eşyalar gibi görünebilir ama değildir. Geçmişimizle bağlarımızı koparırsak geleceğimize güvenle bakmamız mümkün değildir.

Bu sadece Dorukkiriş’e ait bir eser değildir. Bu bir Ağasar projesi ve kültürüdür. Yörenin yaşam tarzı burada bir özet haline getirilmiştir. Tonya’dan, Vakfıkebir’den, Çarşıbaşı’ndan, Beşikdüzü’nden, Eynesil’den, Çanakçı’dan gelen hemşehrilerimiz de burada kendilerini göreceklerdir. Fakat müzenin sahipsiz kalmaması lazım, kalırsa vebali sizindir. Biliyorsunuz başka projelerimiz de var. Cumartesi günü de Eskala yaylamızda adına Üsküdar Çeşmesi dediğimiz çeşmemizin açılışını yapacağız.

Salih Cora, genel anlamda müzelerin önemine vurgu yaparak metruk okul binasının müzeye dönüştürülmesinin takdire şayan bir proje olduğunu ifade ederek “Trabzon bir çiçek bahçesi olarak kabul edilirse Şalpazarı bu bahçenin en güzel çiçeğidir” dedi.

Muammer Balta da müzenin önemine vurgu yaparak Hilmi Türkmen ve Hüseyin Karaman olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Balta ayrıca Şalpazarı’nın aşıda Trabzon ilçeleri arasında birinci sırada olmasını da takdirle karşılayarak, diğer ilçelerde aynı hassasiyetin bulunmadığını, hâttâ aşıya direnç olduğunu ifade etti.

Muammer Balta’nın ardından Trabzon Valisi İsmail Ustaooğlu ve eski bakan Osman Pepe de selamlama konuşmalarını yaparak hayata geçirilen müze projesi karşısında takdir ve teşekkürlerini dile getirdiler.

Tören horon ekibinin gösterisinin ardından dualarla müzenin açılışıyla sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nazmi Karagül 3 yıl önce

Şalpazarı Dorukkiriş mahallesinde geçmiş kültür ve dokuları gelecek nesillere taşıyacak olan EDNOGRAFYA Müzesini kurulmasinda emegi geçen başta Üsküdar Belediye Başkanımız sayın HİLMİ TÜRKMEN olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Memlekete gidişte ilk ziyaret edecegim yer olacaktır.